BaptistKirkens nyhedsbrev uge 1, 2018

19. årgang - onsdag den 3. januar 2018

Gudstjenester, 21. juli 2024 (print)

Hovedstaden

Herlev10.30Fælles københavnsk gudstjeneste, Ole Lundegaard
København – Iglesia Bautista de Habla Hispana10.30Gudstjeneste
København – First Intl. Baptist Church14.00Gudstjeneste på engelsk
København – Kristuskirken/RegenIngen gudstjeneste
København – Købnerkirken10.30Fælles københavnsk gudstjeneste i Korskirken, Ole Lundegaard
Lyngby10.30Fælles københavnsk gudstjeneste i Korskirken, Ole Lundegaard
Rønne10.30Fælles gudstjeneste i Metodistkirken, Ulla Mester
Taastrup – City Kirken11.00Gudstjeneste i Kulturcentret

Sjælland

Holbæk10.00Cafégudstjeneste, den ukrainske gruppe
Holbæk, Holy Spirit Missionary Church15.00Gudstjeneste
NyrupIngen gudstjeneste
Ringsted10.30Gudstjeneste
Roskilde10.30Gudstjeneste. Streames også på Facebook
Slagelse14.00Gudstjeneste
TølløseIngen gudstjeneste

Syddanmark

Esbjerg – SydjyllandskredsenIngen gudstjeneste
OdenseIngen gudstjeneste
OureIngen gudstjeneste
Ringe – Chin Baptist Church10.00Børnekirke. 12.30 Gudstjeneste
Ringe – Lai Baptist Church12.00Gudstjeneste og børnekirke
Svendborg, Matu Baptist Church10.30Børnekirke. 12.00 Gudstjeneste

Midtjylland

BrandeIngen gudstjeneste
Give10.00Gudstjeneste
Holstebro11.00Åbningsfest/nadvergudstjeneste på Sommerstævnet i Mariager
SilkeborgIngen gudstjeneste
Skjern11.30Gudstjeneste på chin
Vejle BaptistkirkeIngen gudstjeneste
AarhusIngen gudstjeneste

Nordjylland

Brovst
Frederikshavn11.00Åbningsfest/nadvergudstjeneste på Sommerstævnet i Mariager
Hjørring11.00Åbningsfest/nadvergudstjeneste på Sommerstævnet i Mariager. 13.00 MCFN Gudstjeneste
Saltum11.00Åbningsfest/nadvergudstjeneste på Sommerstævnet i Mariager
Nørresundby|Vodskov i Nørresundby11.00Åbningsfest/nadvergudstjeneste på Sommerstævnet i Mariager
Pandrup19.00Aftenandagt, Karsten Søgaard
Sindal11.00Åbningsfest/nadvergudstjeneste på Sommerstævnet i Mariager
Skagen10.30Gudstjeneste, Erik Lykke Nielsen
Sæby – Sæby BaptistkirkeIngen gudstjeneste
Sæby – Frikirken i Sæby11.00Åbningsfest/nadvergudstjeneste på Sommerstævnet i Mariager
Sæby – Nordjylland Chin Church12.00Gudstjeneste. 12.30 Søndagsskole
Sæsing10.30Gudstjeneste, Lars Bavnbæk
Thisted11.00Åbningsfest/nadvergudstjeneste på Sommerstævnet i Mariager
Vrå11.00Åbningsfest/nadvergudstjeneste på Sommerstævnet i Mariager
Vaarst11.00Åbningsfest/nadvergudstjeneste på Sommerstævnet i Mariager
ØstervråIngen gudstjeneste
Aalborg – Bethelkirken11.00Åbningsfest/nadvergudstjeneste på Sommerstævnet i Mariager
Aalborg – Karmelkirken11.00Åbningsfest/nadvergudstjeneste på Sommerstævnet i Mariager

Gudstjenester, 28. juli 2024 (print)

Hovedstaden

Herlev10.30Fælles københavnsk gudstjeneste i Købnerkirken, Kristian Bonde-Nielsen
København – Iglesia Bautista de Habla Hispana10.30Gudstjeneste
København – First Intl. Baptist Church14.00Gudstjeneste på engelsk
København – Kristuskirken/RegenIngen gudstjeneste
København – Købnerkirken10.30Fælles københavnsk gudstjeneste, Kristian Bonde-Nielsen
Lyngby10.30Fælles københavnsk gudstjeneste i Købnerkirken, Kristian Bonde-Nielsen
Rønne10.30Fælles gudstjeneste i Baptistkirken, Beatrice Wittlinger
Taastrup – City Kirken11.00Gudstjeneste i Kulturcentret

Sjælland

Holbæk10.00Cafégudstjeneste, Ruth og Børge Blom Hansen & Bente Janø
Holbæk, Holy Spirit Missionary Church15.00Gudstjeneste
Nyrup19.00Cafégudstjeneste. Vi deler minder fra Sommerstævne mm., Oluf Jensen
Ringsted10.30Gudstjeneste
Roskilde10.30Gudstjeneste. Streames også på Facebook
Slagelse14.00Gudstjeneste
Tølløse10.00Morgenkaffegudstjeneste, Hanne Frederiksen

Syddanmark

Esbjerg – SydjyllandskredsenIngen gudstjeneste
Odense10.30Gudstjeneste, Henrik Søndergaard
OureIngen gudstjeneste
Ringe – Chin Baptist Church10.00Børnekirke. 12.30 Gudstjeneste
Ringe – Lai Baptist Church12.00Gudstjeneste og børnekirke
Svendborg, Matu Baptist Church10.30Børnekirke. 12.00 Gudstjeneste

Midtjylland

Brande10.00Fællesgudstjeneste med Betania Kirkecenter i Brande Baptistkirke, Niels Vestergaard og Jørgen Johansen
Give10.00Gudstjeneste
HolstebroIngen gudstjeneste
SilkeborgIngen gudstjeneste
Skjern11.30Gudstjeneste på chin
Vejle BaptistkirkeIngen gudstjeneste
AarhusIngen gudstjeneste

Nordjylland

Brovst19.00Gudstjeneste, Bente Højris
FrederikshavnIngen gudstjeneste
Hjørring10.00Sommercafé med andagt, Anders Hyldgård. 13.00 MCFN Gudstjeneste
Saltum10.30Gudstjeneste, Inge Hansen
Nørresundby|Vodskov i Nørresundby10.30Sommersangsandagt, Bente og Svend Eli Jensen
Pandrup10.00Cafégudstjeneste, Erik Nielsen
Sindal10.00Morgenkaffe og morgenadagt, Bent Rasmussen
SkagenIngen gudstjeneste
Sæby – Sæby BaptistkirkeIngen gudstjeneste
Sæby – Frikirken i SæbyIngen gudstjeneste
Sæby – Nordjylland Chin Church12.00Gudstjeneste. 12.30 Søndagsskole
Sæsing10.30Gudstjeneste
ThistedIngen gudstjeneste
VråIngen gudstjeneste
Vaarst19.00Aftengudstjeneste, Christian Sofussen
ØstervråIngen gudstjeneste
Aalborg – Bethelkirken10.30Gudstjeneste, Lars Midtgaard
Aalborg – Karmelkirken10.30Gudstjeneste, Bente Højris

Baptistkirken i Danmark

{{subscription.email}}