Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighedNæste indlæg: Forrige indlæg:
En genopstanden kirke lukker

En genopstanden kirke lukker

01/05/2019

Kirken i Nakskov har ikke altid ligget, hvor den ligger nu. Altså bygningens sten, vinduer og døre har været kirke på landet, i Roløkke på Nordvestlolland. I 1959 blev kirken brudt ned og genopført inde i Nakskov, hvor den blev indviet 8. maj 1960. I lørdags 27. april blev der afholdt en festgudstjeneste, forud for kirkens lukning. Kirken er sat til salg, ”men indtil den er solgt, vil der blive afholdt gudstjenester”, lovede menighedens leder, Elise Jørgensen, ved højtideligheden. ”Der er ikke noget værre end en tom kirkebygning, der forfalder”, sagde hun til de forsamlede gæster og menighedsmedlemmer. Der er 12 medlemmer i menigheden, og de har endnu ikke afgjort, hvad der skal ske, når kirken er solgt.
Læs artiklen på baptist.dk.