Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighedNæste indlæg: Forrige indlæg:

Børn og unge er hele menighedens ansvar

03/10/2018

Temadagen om børns og unges trosoplæring lørdag 29. september var meget inspirerende og gav gode input til både de deltagende menigheder og organisationer.
Ofte bliver ansvaret for børns og unges trosoplæring uddelegeret til børne- og ungdomsmedarbejdere. Men hele menigheden kan og skal inddrages. Og menighedsrådet skal sørge for, at der er nogle rammer, hvor arbejdet med børn og unge har gode forhold, og hvor det er en del af kirkens liv.
Det var en af de pointer, Pia Nielsen fra Købnerkirken tog med sig hjem fra temadagen i Odense i lørdags, hvor der blev sat fokus på børn og unge i menighederne. Læs hele artiklen her.
Umiddelbart efter temadagen mødtes repræsentanter for BBU og DBS med BaptistKirkens ledelse og her blev det videre forløb drøftet.
Børn og unges trosoplæring er måske det vigtigste spørgsmål af alle, idet vi gennem undersøgelser ved, at 80% af alle mennesker vælger standpunkt for Gud, før de er fyldt 18 år. Derfor vil ledelsen gerne engagere alle menigheder i spørgsmålet om, hvordan vi i fællesskab løfter denne opgave. I programmet for temadagen om trosoplæring er der beskrevet nogle spørgsmål: Oplæg til samtale i menighedsrådet om trosoplæring. Se oplægget her.
Disse spørgsmål beder ledelsen alle menighedsråd om at drøfte og herefter bliver emnet inddraget i arbejdet med den nye Fælleserklæring, som skal vedtages i 2019.
De præsentationer, som Ida Dietz og Pia Søgaard holdt på temadagen, er sendt ud i dagens menighedsforsendelse. De kan ses på BaptistKirkens hjemmeside www.baptistkirken.dk i Værktøjskassen under Dokumenter – Forsendelser.