Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighedNæste indlæg: Forrige indlæg:

Månedens indsamling

03/01/2018

Baptistkirkernes fremtid afhænger af, at der er dygtige ledere og præster, og at menighedens liv opfattes relevant for de mennesker, der lever i lokalsamfundet. Derfor har vi projekt Mission i Danmark, som omfatter forskellige tilbud: Innovative kirker, hvor menigheder hjælpes til at finde deres potentiale og relevans i forhold til lokalsamfundet. Lederskolen, hvor primært unge uddannes til at blive nutidens og fremtidens ledere i menighederne. Og Katapult, som leder grupper gennem et-årige forløb med henblik på at skabe nye trosfællesskaber.
Menighederne opfordres til at støtte projektet med en kollekt i løbet af januar måned. Private kan også støtte ved at indbetale en gave på konto 3201 10042879 eller Mobile Pay 2299 6483 mrk. Mission i Danmark, eller ved at støtte online: https://baptistkirken.dk/project/menigheder-med-en-mission/.