Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighedNæste indlæg: Forrige indlæg:

Små og sårbare menigheder

04/10/2017

Fortrolighed og sårbarhed er nogle af nøgleordene, efter ledelsens første tre ud af i alt otte menighedsbesøg i denne uge, det var Brande mandag, Randers og Silkeborg tirsdag. Nogle menigheder har veldefinerede mål og planer, for andre handler det om at få hverdagen til at fungere med gudstjenester, socialt samvær og fordybelse i Bibelen.
Fælles for menighederne er, at byrderne ligger på få skuldre og kan være tyngende.
”Forhåbentlig er besøgene og samtalerne med ledelsen opmuntrende. Det virker som om, vi er katalysatorer for en ærlig samtale, også om det, det kan være svært at sætte ord på i hverdagen,” siger generalsekretær Lone Møller-Hansen.
I dag mødes repræsentanter for ledelsen med Karmelkirken og Hjørring Baptistmenighed. For begge menigheder gælder, at de har enten formand eller næstformand i BaptistKirkens ledelse i menighedens ledelse, nemlig Per Beck, menighedsrådsformand i Karmelkirken, og Torben Andersen, præst i Hjørring.
I morgen besøges menigheden i Vaarst og i Nørresundby-Vodskov. Og fredag går turen til ”Fredagsfamilien” i Viborg.