Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighedNæste indlæg: Forrige indlæg:

Sommerhøjskolen i Rebild

21/03/2018

Sommerhøjskolen holdes i år 7.-14. juli. Det er et kursus for aktive seniorer, der ønsker en uge med gode foredrag, sang og musik, kristen forkyndelse, men først og fremmest dejligt fællesskab, hvor du som deltager er i centrum.
I år er Bjarne Willer Sommerhøjskolens præst. Vi får besøg af Naser Khader, som vil fortælle om de kristne og kristendommen i Mellemøsten. Det er et område, som Naser Khader er ekspert på. Han er født i Syrien og har interesseret sig særligt for religiøse spørgsmål.
Traditionen tro vil brochuren med programmet for Sommerhøjskolen være ude i vores kirker palmesøndag. Brochuren giver et overblik over kurset, program, priser og en række praktiske oplysninger. Der er som de foregående år mulighed for at deltage en eller flere dage.
Du kan også gå ind på Kvindenetværkets hjemmeside www.baptistkvinder.dk og finde programmet med alle oplysningerne.
Som noget nyt kan Kvindenetværket ved specielle forhold yde tilskud til opholdet. Der ansøges ved at kontakte Kvindenetværkets formand Lise Willer på liseowiller@gmail.com eller 2178 8936. Velkommen på Sommerhøjskolen i Rebild!