Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighedNæste indlæg: Forrige indlæg:

Svendborg Baptistmenighed sluttede med en dejlig gudstjeneste

02/01/2019

Svendborg Baptistmenighed skriver:
“Som det nu er blevet kendt, har Svendborg Baptistmenighed besluttet at ophøre pr. 31. december 2018. Menighedsrådet besluttede, at den sidste gudstjeneste skulle være den 2. december, så man derefter kunne klargøre kirken til aflevering til den næste ejer.
Afslutningsgudstjenesten blev en dejlig oplevelse, men selvfølgelig med en lidt trykket stemning. Menighedens tidligere præst, Poul Erik Jensen, forestod gudstjenesten, og den blev gennemført som så mange tidligere gudstjenester med nogle af vore dejlige sange og kernesalmer, en visionær prædiken og nadver. Bente Næsby holdt børnetale, og Leif Damkier var bedt om at bruge nogle minutter over emnet ”Videre i taknemmelighed”. Vi fik sagt tak til Christian Jørgensen for mange års tjeneste som kasserer, og til Mette og Steen Daugaard for deres tjeneste gennem de seneste par år.
Der var god tilslutning til gudstjenesten af danske og burmesiske medlemmer samt venner af menigheden. Tamilerne udeblev. Samværet sluttede med fællesspisning, hvor en kontaktfamilie til nogle burmesere serverede andesteg for hele forsamlingen. Med gudstjenesten og det efterfølgende samvær fik medlemmerne på en god måde sagt tak til hinanden – og ikke blot farvel, men også på gensyn.
I nogen grad fortsætter Svendborg Menigheds missionsindsats, idet menigheden har truffet beslutning om, hvorledes dens midler ved ophør skal fordeles. En del af menighedens formue bliver overført til Odense Baptistmenighed til støtte for menighedens sociale arbejde, og en del til LBC i Ringe til støtte for deres forestående kirkebyggeri. Andre midler sendes til Afrika bl.a. til undervisningsformål og til Myanmar til støtte for kirkebyggeri i Bogale. Nogle midler tilgår BiD til støtte for undervisningsprojekter.
Det sværeste øjeblik i den afsluttende gudstjeneste var nok, da Poul Erik Jensen for sidste gang slukkede lysene på nadverbordet som tegn på, at menigheden ophører. Men det er håbet, at alle medlemmer finder et nyt tilhørsforhold til en menighed, hvor de kan være en aktiv del af fællesskabet.”