Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighedNæste indlæg: Forrige indlæg:

Vær med til at præge BaptistKirkens fremtid

05/09/2018

I lørdags mødtes BaptistKirkens ledelse til det første ordinære møde efter Landskonferencen. Desværre var det ikke muligt for ledelsens nye medlem, Kio Awi fra Ringe, at deltage pga planlagt ferie. Et af fokusområderne lige nu er at planlægge, hvordan menighederne inddrages i at formulere, hvordan vi vil være ”En kirke på vej” – den nye fælleserklæring. Erklæringen skal vedtages næste sommer. Processen starter ved Landskonference 2 i Vejle 24. november i år.
Ved LK2 får vi også besøg af European Baptist Federations præsident, englænderen Jenni Entrican, som også mødes med ledelsen aftenen før LK2. Hun vil give input til at være en kirke på vej i Europa lige nu.
Efter nytår vil der være møder regionalt; mandag 25. februar i Roskilde, tirsdag 5. marts i Aalborg og onsdag 6. marts i Brande. Her skal menighederne være med til at formulere, hvordan vi skal være kirkesamfund de kommende år. Hvordan ønsker vi at gøre en forskel i Danmark, nationalt og lokalt?
”Det er ledelsens ønske, at så mange som muligt vil være med til at forme den kommende fælleserklæring, som er BaptistKirkens arbejdsgrundlag. Den er afgørende for de næste fem års retning for vores kirkesamfund. Og ledelsen har givet den overskriften ’En kirke på vej’,” siger generalsekretær Lone Møller-Hansen.