Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighedNæste indlæg: Forrige indlæg:

Forbøn for Silkeborg

17/08/2022

Silkeborg Baptistmenighed blev for ikke så mange år siden kaldt en ung menighed eller en børnemenighed. Sådan er det ikke mere – stigende gennemsnitsalder og få (men skønne) børn. Men vi har stadig en vigtig plads og en opgave i vor by.

Tak Gud
– for de mange (engang) unge, der rejste fra Silkeborg og nu tjener i og ud fra menigheder andre steder i landet.
– for et aktivt fælleskirkeligt miljø i Silkeborg – bl.a. Kirkernes Sociale Arbejde (KSA), hvor otte kirker og missionsforeninger yder mangfoldig diakonal tjeneste for flere hundrede af byens borgere.
– et levende fællesskab omkring vore gudstjenester.

Bed for
– det diakonale arbejde i byen (KSA) – behovet vokser, og opgaverne står i kø.
– de ukrainske flygtninge, som menigheden fået har et særligt ansvar for.
– menighedens relativt få børn – at de bliver bevaret i troen på Jesus.