Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighedNæste indlæg: Forrige indlæg:

Bed for Nordjylland Chin Church

14/09/2022

På grund af Guds hjælp har vi det godt her i Nordjylland Chin Church, NCC. I sommerferien har vi haft en camp for de unge med en præst, som hedder Za Thawng Cin Siakhel. Arrangementet gik, som vi forventede, så det var vi rigtig glade for. Derudover har vi haft CE, Christian Education, hvor vi inviterede et ægtepar. De fortalte, hvordan man bedst kan lære de unge den rigtige vej.

Tak for:
– at mange af vores unge er under uddannelse.
– at mange af vores medlemmer kan arbejde.
– at Gud altid hjælper os med vores hverdage.

Bed for:
– Burma. Vi er meget bekymrede for vores hjemland. Lige nu er der borgerkrig, Bed for, at der kommer fred.
– vores unge, som betyder rigtig meget for os. Bed for, at de har det godt i deres hverdag.