Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighedNæste indlæg: Forrige indlæg:

En lille, trofast menighed i Holstebro

16/03/2022

Vores kirke er et fællesskab, hvor vi mødes hver søndag om vores tro på Gud, Jesus og Biblen, og det giver os et unikt venskab omkring vores tro. Vi er som mange menigheder udfordret efter en lang nedlukning og vores trofaste skare er desværre blevet mindre. Det betyder ikke, at vi tvivler på, at vi er en del af Guds menighed og med et formål lige netop, hvor vi er og som dem vi er. Vi har et tæt og omsorgsfuldt fællesskab med plads til vores forskelligheder, for netop vores forskellige evner er en af de største styrker. Bøn betyder meget for os, og vi samles ofte i forbøn for både menighed og medlemmer og andre, som har behov for forbøn. På den måde er vi med til med vores lille menighed at være en sten i Guds Kirke.

Vi takker for

  • et godt og varmt fællesskab, som gerne vil række ud til andre.
  • at vi kan mødes i opbyggende gudstjenester med både lovsang og inspirerende taler.
  • den måde vores menighed løfter i flok. Vi er ikke mange, men vi formår at udføre og udfylde mange roller.

Vi beder om at

  • Gud viser, hvilke af vores drømme, som må blive til virkelighed.
  • der kommer nye medlemmer og specielt unge mennesker og familier til vores menighed.
  • der må være villighed til at være i tjeneste.