Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighedNæste indlæg: Forrige indlæg:

En menighed for mennesker på gennemrejse

13/11/2019

Kristian Bak, 40 år, blev forrige søndag indsat som ny præst i den internationale menighed Koinonia i Aalborg. Han afløser Lee Hanson, som har været præst siden menigheden blev stiftet i 2014. Kristian har været med lige så længe, men træder nu ud af Lee’s skygge, som han selv siger.
Menighedens kerne er ca. 20 personer, resten er mennesker, som er i Danmark i kortere eller længere tid. Kristian har selv oplevet, at hele hans netværksgruppe pludselig var rejst – og så handler det om at få kræfter til at starte forfra. ”Vi skal helst være lidt kede af det, når folk rejser. Ellers har vi ikke investeret nok i dem,” siger den nye præst. Menighedens DNA er ”at opmuntre mennesker til at leve med Gud hver dag, og så mødes vi om søndagen og fejrer det, der er sket igennem ugen.” Mange af medlemmerne er studerende og fællessproget er engelsk.
Selv lever Kristian og hans kone Kylene og deres to børn ret nøjsomt. Selvom han er cand.mag. i historie, lever de af, at han vasker trapper – og så den støtte, mennesker giver dem. Læs artiklen ’Præst og trappevasker’ på baptist.dk.