Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighedNæste indlæg: Forrige indlæg:

Mission er livsnerven for baptister

19/02/2020

”Mission i Danmark er livsnerven i vores kirkesamfund.” Sådan siger BaptistKirkens formand Per Beck forud for de fem regionale møder, som finder sted i de kommende uger.
Her er den netop vedtagne Fælleserklæring anledningen til, at menighederne kan inspirere hinanden indbyrdes til at være i mission, præcis som de er, dér hvor de er.
Møderne finder sted i Hjørring Baptistkirke 26. februar, i Vaarst Baptistkirke 27. februar, i Brande Baptistkirke 4. marts, i Lai Baptist Church, Ringe 5. marts og endelig i Korskirken, Herlev 9. marts. Alle dage kl. 18.30, hvor der serveres et måltid mad.
Der er tilmelding en uge før, så deltagere i Hjørring skal tilmelde sig senest i morgen, torsdag, deltagere i Vaarst senest på fredag, deltagere i Brande senest 27. februar, deltagere i Ringe senest 28. februar og deltagere i Herlev senest 3. marts. Tilmelding sker til info@baptistkirken.dk – og det er gratis at deltage.
Læs mere om, hvad Per Beck har af forventninger på baptist.dk.