Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighedNæste indlæg: Forrige indlæg:

Nyt lederpar i Ringsted Frikirke

17/07/2019

Kenneth og Mie Abildskov bliver nyt lederpar for Ringsted Frikirke fra 1. august 2019.
“Det er svar på bøn”, siger Stine Kofoed Møller, der har fungeret som leder for menigheden, siden hendes forældre, Nora og Hans Ole Kofoed fratrådte pga sygdom i oktober 2018.
Der har været et tæt samarbejde med Næstved Bykirke, som er en uafhængig frikirke, også i denne periode. Lederteamet fra Ringsted bad Bykirken om hjælp, og Kenneth og Mie har været med i lederteamet i tre måneder. De har i den forbindelse oplevet stærkt, at Gud kalder dem til Ringsted Frikirke.
Stine Kofoed Møller vil stadig være en del af ledelsen, men det er Kenneth og Mie, der er de daglige ledere med overordnet ansvar.
De har været med i ledelsen af Bykirken i tæt samarbejde med lederparret dér. Kenneth har administration som tjenestegave og har et lederjob ved siden af, og Mie arbejder som pædagog og er lovsangsleder.
“Så nu skal vi ikke længere synge til Youtube. Det er fantastisk. De er helt perfekte til vores menighed,” siger Stine, som glæder sig meget til de nye tider. Parret bor i Fuglebjerg, ca. 30 minutter fra Ringsted. De har skiftet menighed og er nu blandt de 45 medlemmer i Ringsted Frikirke, som er kendt for et stort socialt engagement.