Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighed
Menigheder, der vokser

Projekt 6 - 2026

Menigheder, der vokser

Menighedsplantninger og uddannelse af præster og ledere i Burundi og Rwanda

I Burundi og Rwanda er menighedsplantning en helt naturlig del af det at være kirke. Gode og dynamiske præster og andre medarbejdere er en forudsætning for sunde menigheder, så med det voksende antal menigheder er der brug uddannede præster og evangelister.

På præsteskolen i Rubura uddannes der for tiden 25 nye præster, 60 evangelister og cirka 50 ungdomsledere. I Rwanda uddannes præster til et højere uddannelsesniveau, så de lever op til myndighederne krav til præsters uddannelse.

I Burundi har man en vision om at plante menigheder i de 15 største byer. Normalt er menighederne selv i stand til at bidrage med arbejdskraft og en del af materialerne, men ofte kniber det med døre, vinduer og især tagkonstruktionen. I byområderne, hvor der er andre krav til byggerierne, støtter vi også med mursten.

I Rwanda er der fortsat mange kirker der er lukkede, men vi forsøger at støtte menighederne, så de igen kan få åbnet kirkerne. Udover krav til bygningers konstruktion er der stor fokus på, at menighederne har uddannede ledere.

Præsteskolen i Rubura er center for både teologisk uddannelse og landbrugsaktiviteter. Landbrugsaktiviteterne bruges både i uddannelsesmæssig sammenhæng og er delvist med til at finansiere skolens drift. Allerede nu er mange i lokalsamfundet uddannet i bedre og mere effektive dyrkningsmetoder og skolen er således et uddannelses- og demonstrationscenter for vores øvrige landbrugsaktiviteter.

I de senere år har vi ansøgt om en række projekter, der skal sikre fødevaresikkerheden i Burundi. Nogle af projekterne indeholder egenfinansiering. I 2026 vil vi således samle ind til et projekt i Burundi og vi forbereder andre indsatser hos vores øvrige partnere.