Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighedNæste indlæg: Forrige indlæg:

Tros-oplæring er vigtig

28/11/2018

Hvad skal der ske omkring kristendomsklasserne ude i menighederne, hvor der kun er en eller to i 7. klasse? Kan vi genoplive familieandagten? Hvordan kan det blive hele menighedens opgave – af lyst – at oplære næste generation i troen?
Det er nogle af de mange spørgsmål, som ledelsen er ved at samle efter temadagen i september 2018 om børn og unge i vores menigheder. Udgangspunktet er, at trosoplæring er vigtig! Ledelsen arbejder på et debatoplæg, som skal bruges ved det årlige møde med BBU, Baptisternes Børne- og Ungdomsforbund og DBS, Danske Baptisters Spejderkorps. Det møde finder sted på Lindenborg 22.-23. marts 2019 – så ledelsen har stadig lidt tid til at forberede sig.
Ledelsen holdt i øvrigt sit møde i fredags hos Merete Gjerløv i Nim ved Horsens, som var værtinde, selvom hun stoppede i ledelsen ved LK1 i sommer.