Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighedNæste indlæg: Forrige indlæg:

Værktøjskassen

Læs mere om værktøjskassen

Det bedste sted at finde oplysninger, materialer og ressourcer relevant for ansatte og frivillige.

Værktøjskassen indeholder masser af informationer som menighedsråd, kasserere, baptister i almindelighed, nysgerrige, andre kristne eller måske bare du kan bruge til noget fornuftigt.

Der er intet skjult for den almindelige læser om BaptistKirkens liv og lære, økonomiske forhold eller forhold i øvrigt.

Synes du alligevel, der mangler noget er du altid meget velkommen til at kontakte BaptistKirken.


Søg

Menighedsforsendelse 17. september 2025

Om LK

Kære menigheder

Husk tilmelding til Landskonference 1 senest på søndag

Tilmelding til Landskonference 1, der holdes lørdag d. 27. september i Chin Baptist Church, Randersvej 36, 6700 Esbjerg skal ske til info@baptistkirken.dk senest d. 21. september.
Landskonferencen starter med gudstjeneste kl. 10.00, men allerede fra kl. 9.30 kan man få en kop kaffe/te og et stykke brød.
Det koster 150 kr. pr. person at deltage til dækning af forplejning – formiddagskaffe, frokost og eftermiddagskaffe med kage/frugt. Beløbet indbetales på MobilePay 90519 eller kontonr. 3201 3201182417 med angivelse af navn og/eller menighed.

Stemmeberettigede

Hver menighed kan sende tre repræsentanter og landsorganisationerne to repræsentanter. Send navne på repræsentanterne til info@baptistkirken.dk senest d. 21. september – helst samlet.

Dagsorden til Landskonferencen

… findes på BaptistKirkens hjemmeside – lige her.

Bestilling af bøger

Den nye udgave af ’Til dig fra din kirke’ til brug ved barnevelsignelser kan med fordel bestilles til udlevering på Landskonferencen. Skriv til info@baptistkirken.dk – så sørger vi for at medbringe dem, og I sparer fragten.
Mangler I ’Liv i fællesskab’ – bogen til nye menighedsmedlemmer – eller andre bøger, kan de også bestilles til levering på Landskonferencen.

Læs også dagens nyhedsbrev.

 

Mange hilsner
Gitte Elleby