Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighedNæste indlæg: Forrige indlæg:

Bed for Holbæk

09/03/2022

Kløvermarkskirken i Holbæk er en aktiv menighed med mange mennesker – i dag med 135 medlemmer. Menigheden består af mange nationaliteter og har mere end 10 arbejdsgrene. Vi kæmper med at have ressourcer nok til det hele. Vi har god plads til det sociale liv i menigheden med fællesspisning hver onsdag og kirkekaffe hver søndag. Vi skal i gang med VITAL, som vi forventer os meget af. Vi vil bruge VITAL processen til at formulere vision og lægge planer for menighedens fremtid. Herunder også arbejdet med at ansætte ny præst i 2023.

Vi takker Gud for

  • vores store spejderarbejde med 173 medlemmer
  • stigende opbakning til vores gudstjenester
  • den gode stemning og manges villighed til at tjene

Vi beder om

  • større sammenhæng i vores mangfoldige menighed
  • at flere mennesker må møde Jesus gennem vores fællesskab
  • visdom og kræfter til at gøre menigheden mere attraktiv for unge