Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighedNæste indlæg: Forrige indlæg:

Sierra Leone er den positive baptisthistorie

25/08/2021

I denne uger beder baptister verden over for de to afrikanske lande Sierra Leone og Liberia. Hvor Liberia stadig bearbejder en borgerkrig, der krævede 300.000 dødsofre, så har de i Sierra Leone rimelig stabilitet – og har for et par år siden fejret den ældste baptistkirke i Afrika, der nu er 229 år gammel.
Der er ét baptistsamfund i hvert af de to lande, med henholdsvis 24.000 medlemmer i Sierra Leone og 55.000 i Liberia.
Samtidig opfordrer BWA, Baptisternes Verdens Alliance til at vi beder for og støtter Haiti, der for nylig igen blev ramt af et ødelæggende jordskælv. I en baptistkirke var der begravelse, da jordskælvet ramte, og kirkens kollaps kostede fire af menighedens ledere livet. Mange baptistkirker er ødelagte og der samles ind via https://www.baptistworld.org/haiti/.