Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighedNæste indlæg: Forrige indlæg:

Skattefradrag efter §8A og §12

19/12/2018

Som menigheder kender vi mulighederne for skattefradrag for forpligtelseserklæringer (§12) og for gaver (§8A). Der er sendt en ny bekendtgørelse i høring om fradragsretten efter disse paragraffer.
Som vi tidligere har orienteret om, betyder den nye Trossamfundslov, at alle menigheder, der er optaget under BaptistKirken i Trossamfundsregisteret, kan opnå fradragsret, og at det tidligere krav til størrelse (min. 50 medlemmer) er bortfaldet. Så for BaptistKirken og vores menigheder er der tale om en lettelse.
Imidlertid afskaffer udkastet til bekendtgørelse begrebet ’religiøs organisation’, hvilket betyder at organisationer, der ikke er optaget i Trossamfundsregisteret som trossamfund eller gruppe under et anerkendt trossamfund eller omdefinerer sig til en velgørende organisation med strengere krav til medlemstal, givere og omsætning/formue, ikke længere kan opnå skattefradrag.
ISOBRO, Danske Kirkers Råd m.fl. og også BaptistKirkens ledelse har indsendt høringssvar, hvor vi påpeger det urimelige i denne behandling af de kirkelige organisationer og påpeger, at disse bør godkendes efter de samme regler, som gælder for kirker og menigheder, der optages i Trossamfundsregistret.
Vi havde et håb om, at der i det politiske system kunne findes en løsning på denne – som det er kaldt – uhensigtsmæssighed. Læs BaptistKirkens høringssvar her.
I dag fortæller Kristeligt Dagblad, at ISOBRO og skattemyndighederne er blevet enige om en løsning, så de religiøse foreninger ikke mister deres fradragsret.
Karen Klint, formand for Folketingets Kirkeudvalg siger til avisen, at dette forløb viser, at den danske model for demokrati virker. Fordi det var et høringssvar på den nye bekendtgørelse, der gjorde politikerne og embedsværket opmærksom på, at de kirkelige foreninger var ”fanget i krydsild”. Nu er en ny bekendtgørelse på vej igennem systemet.
”Vi må gå ud fra, at fx Baptisternes Kvindenetværk og vores andre organisationer dermed også er sikret fradragsret efter 1. januar,” siger generalsekretær Lone Møller-Hansen. ”Men nu afventer vi at se den nye bekendtgørelse,” tilføjer hun.