Spring menu over og gå til indholdVend tilbage til forsidenGå til vores guide for tilgængelighedNæste indlæg: Forrige indlæg:
Anden søndag i advent

Anden søndag i advent

05/12/2021

Lyset skinner for dem, der bor i mørkets land.

Julebelysningen er tændt og vi tænder lys i adventskransen og kalenderlyset.

Vi ved godt, at belysningen i vores byer er tændt, for at vi skal bruge flere penge, og vi har måske også en lille tanke om, at vi burde begrænse os lidt her under klimakrisen. Alligevel oplevede jeg, at jeg blev lidt andagtsfuld, da jeg forleden aften kørte ind i vores juleudsmykkede landsby.

Vi erindres om forventningen om den forestående højtid med al dens glæde over, at Jesus valgte at komme til os som verdens frelser.

Vi bliver også erindret om den store glæde, det er, at Jesus Kristus er i vores liv. Vel kan vinteren have mørke dage og vel kan vores liv have mørke perioder, men Jesus er der. Kristus er der som en flamme, der aldrig slukkes. Vi har hele vores liv den glæde og det håb, at Gud våger over os og viser os vejen.

Tænd et lys hjemme hos dig i dag og sig tak for, at lyset er der – selv her i den mørke tid.

Vibeke Dalsgaard, medlem af BaptistKirkens ledelse